ŚDM

Jolanta Wójcik
2016-07-31

Zakochaj się we własnym życiu!

„Bądźcie szczęśliwi i radośni. To obowiązek tych, którzy idą za Jezusem” – przekazał Ojciec Święty młodym, zebranym pod oknem papieskim, w środę 27 lipca. Dobry humor obowiązkiem chrześcijanina? Franciszek przypomina nam, iż samym sednem naszej wiary jest jasna, pogodna twarz człowieka, który pokonał swoje lęki i kieruje się w życiu bezbrzeżną miłością.

W homilii na zakończenie Światowych Dni Młodzieży 2016 papież, odwołując się do ewangelijnej historii Zacheusza, po raz kolejny zaznaczył, najważniejszy dla tej pielgrzymki, krąg problemów. Miłosierdzie Boga, który umiłował sobie człowieka w całej jego słabości i skłonności do grzechu, radość płynąca z wiary, i otwartość na świat – oto główne motywy dzisiejszego kazania Franciszka. Msza Posłania stanowiła ostatni akt ŚDM, ostatnią okazję, by wysłuchać i przyswoić sobie słowa papieża. To, z czym Ojciec Święty zostawił dziś młodych w Brzegach, to przesłanie radości.

Przez potężną łąkę przetoczyła się fala optymizmu i entuzjazmu. Słoneczna pogoda, która towarzyszyła pielgrzymom od wczoraj, podarowała obecnym wymarzoną oprawę dla tego najważniejszego spotkania z papieżem. Pod błękitnym niebem słowa o radosnej misji chrześcijanina wybrzmiały z dużą mocą. Pomimo nieprzespanej nocy, spędzonej na modlitewnym czuwaniu, pielgrzymi zareagowali na słowa papieża żywiołowo. Gdy Franciszek mówił o toczącym młodych ludzi „wirusie smutku”, spoglądając wokół, można się było zastanawiać, czy przypadkiem nie pomylił adresata. ŚDM wyzwoliły w przybyłych pielgrzymach prawdziwą eksplozję radości. Cała trudność polega na tym, by radosną postawę pielęgnować w sobie na co dzień – także wtedy, gdy rzeczywistość nie nastraja optymistycznie.

Franciszek przypomniał nam w czasie tych kilku dni, że wiara jest źródłem nadziei, a posiadając nadzieję, człowiek nie może popadać w przygnębienie. Papież kilka razy przywoływał w trakcie pielgrzymki postać „młodego emeryta”, który poddał się bez walki, osunął się na kanapę i zajął pozycję obserwatora. „Przed Jezusem nie można siedzieć, czekając z założonymi rękami” – zauważył Ojciec Święty. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o łasce zakochania się we własnym życiu. Jak to osiągnąć? „[Bóg] nam kibicuje jako najbardziej niezłomny z fanów” – podkreślił dziś papież.

Kiedy czujemy się mali, niegodni boskiego oblicza, przypomnijmy sobie słowa Chrystusa skierowane do Zacheusza: „Zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w Twoim domu”. Franciszek dopowiedział: „Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście albo w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu”. To bliskość, która zobowiązuje. Ojciec Święty wskazał jednak na drugi aspekt tej relacji: to bliskość, która dodaje otuchy.

Nie jesteśmy sami w swojej słabości. Nie jesteśmy także skazani na karcące oblicze Boga. Bóg jest miłością – podkreśla wciąż papież Franciszek. Spróbujmy przyswoić sobie tę lekcję, zwłaszcza w naszym, polskim Kościele, który częściej powtarza sześć prawd wiary, niż przesłanie Bożego Miłosierdzia. „Bóg jest wierny w miłości względem nas, a nawet nieustępliwy. (…) kocha nas bardziej, niż my kochamy samych siebie”. Uczmy się od Franciszka trudnej sztuki miłości do życia, niezależnie od okoliczności.

Czytaj dalej

ŚDM

Zakochaj się we własnym życiu!

„Bądźcie szczęśliwi i radośni. To obowiązek tych, którzy idą za Jezusem” – przekazał Ojciec Święty młodym, zebranym pod oknem papieskim, w środę 27 lipca. Dobry humor obowiązkiem chrześcijanina?

ŚDM

Kraków już za dwa dni!

Według oficjalnych danych, które widnieją na stronie ŚDM w Krakowie, do stolicy małopolski przybędzie trochę ponad 350 tys. pielgrzymów ze 187 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, zaraz za nimi plasują się Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

ŚDM

"Mercy Fest" - Wrocław przywitał pielgrzymów

„Do you believe in God?!” – rapował dziś ze sceny ks. Jakub Bartczak. Tłum młodych ludzi z najdalszych zakątków świata odpowiadał gromko: „Yes I do!!!”. Takiej ilości pozytywnej energii Wrocław nie doświadczył nawet w trakcie Euro 2012.