ŚDM

Katarzyna Chęcińska
2016-07-24

Kraków już za dwa dni!

Według oficjalnych danych, które widnieją na stronie ŚDM w Krakowie, do stolicy małopolski przybędzie trochę ponad 350 tys. pielgrzymów ze 187 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, zaraz za nimi plasują się Włosi, Francuzi i Hiszpanie. Ponieważ na miejscu będzie trwała bieżąca rejestracja dla tych, którzy nie brali udziału w Dniach w Diecezjach i przyjeżdżają do Krakowa na własną rękę, trudno przewidzieć dokładną liczbę uczestników wydarzeń centralnych. Krakowskie Błonia szykują się na milion pielgrzymów.

Logistyka Światowych Dni Młodzieży to olbrzymie wyzwanie. Z drugiej strony doświadczenie uczestnictwa w tym pięknym, międzynarodowym zgromadzeniu wynagradza wszelkie niedogodności. Dłuższa droga do pracy nie boli, gdy za szybą tramwaju słychać wesołe: „Vamos a Cracovia! O oooooo!”, a na przystankach pozdrawiają się śpiewnie młodzi, uśmiechnięci ludzie. Część z nas na pewno chciałaby, żeby tego rodzaju radosne poruszenie było naszym udziałem częściej – nawet kosztem transportowych utrudnień.

Polskie miasta, w których już teraz zaroiło się od pielgrzymów z całego świata, doskonale radzą sobie z wyzwaniem, jakie stanowią Dni w Diecezjach. Komunikacja miejska działa sprawnie, młodzi ludzie znajdują się pod opieką rodzin i parafii, a sztaby wzorowo radzą sobie z wszelkimi trudnościami. Jak dotąd brak doniesień o większych problemach, czy incydentach związanych z bezpieczeństwem naszych zagranicznych gości. Choć jeszcze za wcześnie na podsumowania, wypada już dzisiaj podkreślić niesamowite wręcz zaangażowanie sztabów poszczególnych diecezji, które z wielkim poświęceniem czuwają nad przebiegiem tego kolorowego święta. Wolontariusze, którzy spędzili wiele bezsennych nocy, pracując nad organizacją wydarzeń w polskich miastach i miasteczkach, teraz opiekują się przyjezdnymi, stanowią ich przewodników, tłumaczy, a zarazem najlepszych gospodarzy.

Papież Franciszek z pewnością odniesie się do ich ciężkiej pracy i poświęcenia w trakcie spotkania w krakowskiej Tauron Arenie, które przewidziano jako ostatni akord jego wizyty w Polsce. Jednak już dzisiaj warto powiedzieć wszystkim zaangażowanym w projekt ŚDM: dziękujemy!

Czytaj dalej

ŚDM

Zakochaj się we własnym życiu!

„Bądźcie szczęśliwi i radośni. To obowiązek tych, którzy idą za Jezusem” – przekazał Ojciec Święty młodym, zebranym pod oknem papieskim, w środę 27 lipca. Dobry humor obowiązkiem chrześcijanina?

ŚDM

Kraków już za dwa dni!

Według oficjalnych danych, które widnieją na stronie ŚDM w Krakowie, do stolicy małopolski przybędzie trochę ponad 350 tys. pielgrzymów ze 187 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, zaraz za nimi plasują się Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

ŚDM

"Mercy Fest" - Wrocław przywitał pielgrzymów

„Do you believe in God?!” – rapował dziś ze sceny ks. Jakub Bartczak. Tłum młodych ludzi z najdalszych zakątków świata odpowiadał gromko: „Yes I do!!!”. Takiej ilości pozytywnej energii Wrocław nie doświadczył nawet w trakcie Euro 2012.