ŚDM

Katarzyna Chęcińska
2016-07-21

"Mercy Fest" - Wrocław przywitał pielgrzymów

„Do you believe in God?!” – rapował dziś ze sceny ks. Jakub Bartczak. Tłum młodych ludzi z najdalszych zakątków świata odpowiadał gromko: „Yes I do!!!”. Takiej ilości pozytywnej energii Wrocław nie doświadczył nawet w trakcie Euro 2012. Plac Wolności zamienił się w arenę pięknego, międzynarodowego, międzypokoleniowego i multikulturowego spotkania: „Mercy Fest”.

Dni w Archidiecezji Wrocławskiej ruszyły z dużym rozmachem i powodzeniem. Od samego rana Ostrów Tumski okupowały tłumy zagranicznych gości oprowadzanych przez wielojęzycznych przewodników. Flagi państw powiewały radośnie w pełnym słońcu, które dopisało dopiero na ostatnim etapie przygotowań do przyjęcia tysięcy pielgrzymów z zagranicy. Nie dało się wymarzyć piękniejszego dnia na zaprezentowanie Wrocławia, niż dzisiejsze, czwartkowe przed- i popołudnie.

W środku dnia bruk rozgrzał się do czerwoności, co jednak nie przeszkodziło grupie z Senegalu, by w taneczno-wokalnym przemarszu przebić się przez miasto. Ich głośny, i wybijający z codzienności, korowód dosłownie zatrzymał na chwilę życie na skrzyżowaniu przy Moście Piaskowym – zarówno piesi, jak i kierowcy, zostali donośnie poinformowani, że Dni w Diecezjach właśnie się zaczęły, a to oznacza czas spontanicznego świętowania. Wydaje się, że przebudzenie miasta, które wiązano z celebracją roku Europejskiej Stolicy Kultury 2016, dokonuje się dopiero teraz, w przededniu Światowych Dni Młodzieży.

„Mercy Fest” zgromadził na Placu Wolności liczną grupę uczestników, której przeważającą część stanowili zagraniczni goście. W powietrzu zaroiło się od kolorowych flag: Niemiec, Francji, Ghany, Kanady, Meksyku, Panamy, Kolumbii, Iraku, a nawet karaibskich Wysp św. Wincentego i Grenadyn – by wymienić choć kilka najgorliwiej prezentowanych barw narodowych. Ze sceny popłynęły rymy ks. Bartczaka, któremu udało się wspaniale rozruszać i zintegrować publiczność. Po nim uczestników „Mercy Fest” bawiły m.in. coverowe popisy grupy z Kanady, koncert zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 osłach – czyli wrocławski folk-rock, oraz międzynarodowa trupa taneczna, która przygotowała z okazji Dni w Diecezjach krótki występ.

Warto podkreślić, że tego rodzaju wydarzenia, których formuła zakłada niejako „odgórnie” integrację uczestników, nie zawsze się udają, a czasem wręcz trącą sztucznością, gdy skrępowani ludzie czują się zobligowani do dobrej zabawy. Jednakże nie tym razem. To, co Wrocław zaprezentował przybyszom z całego świata, to wzorowa, luźna atmosfera, którą natychmiast ochoczo podchwycili młodzi ludzie. Już po pierwszych trzydziestu minutach od rozpoczęcia eventu, tłum bujał się beztrosko pod sceną. Koło godziny 18 tańczył już cały plac, a największe poruszenie wywołała grupa z Kolumbii, która spontanicznie utworzyła taneczny krąg i porwała do zabawy znaczną część pielgrzymów. Chwilę później, z drugiej strony sceny przez plac wyruszył falujący wąż roześmianych Francuzów, Włochów i Meksykanów, którzy po drodze zagarnęli do zabawy większość widowni pod sceną.

Serce radowało się na widok tak doskonale podjętych i rozbawionych gości. Trudno sobie wyobrazić, by w ich pamięci z dzisiejszego dnia pozostało cokolwiek przykrego. No może poza konstatacją, że wieczór jest zbyt krótki, by wystarczająco nacieszyć się zachodzącym słońcem, muzyką i wesołym towarzystwem. A plac Wolności to tylko jedno z pięciu miejsc, w których odbywał się dzisiaj „Mercy Fest”! W pozostałych czterech lokalizacjach (Park Południowy, ul. Rysia, Karłowice i scena Wittiga) odbywały się jednocześnie inne koncerty i występy taneczne.

Przed nami kolejne dni wspólnego świętowania i modlitwy. Kolejne wydarzenia z cyklu „Mercy Fest” już jutro na tych samych pięciu scenach. Tego nie można przegapić!

Galeria zdjęć

"Mercy Fest"
zobacz 8 zdjęć

Czytaj dalej

ŚDM

Zakochaj się we własnym życiu!

„Bądźcie szczęśliwi i radośni. To obowiązek tych, którzy idą za Jezusem” – przekazał Ojciec Święty młodym, zebranym pod oknem papieskim, w środę 27 lipca. Dobry humor obowiązkiem chrześcijanina?

ŚDM

Kraków już za dwa dni!

Według oficjalnych danych, które widnieją na stronie ŚDM w Krakowie, do stolicy małopolski przybędzie trochę ponad 350 tys. pielgrzymów ze 187 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, zaraz za nimi plasują się Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

ŚDM

"Mercy Fest" - Wrocław przywitał pielgrzymów

„Do you believe in God?!” – rapował dziś ze sceny ks. Jakub Bartczak. Tłum młodych ludzi z najdalszych zakątków świata odpowiadał gromko: „Yes I do!!!”. Takiej ilości pozytywnej energii Wrocław nie doświadczył nawet w trakcie Euro 2012.