ŚDM

Jolanta Wójcik
2016-06-10

Dni w Diecezjach – sprawdź, co się wydarzy najbliżej ciebie

Dni w Diecezjach, które poprzedzają wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, stanowią okazję do przyjrzenia się z bliska olbrzymiej różnorodności Kościoła powszechnego. W trakcie indywidualnych spotkań pielgrzymów przybyłych z całego świata, z rodzinami, które ich ugoszczą, dojdzie do bezcennej wymiany myśli i doświadczeń. Spotkania te będą bliższe i intensywniejsze niż wielkie zgromadzenia na krakowskich błoniach i w Brzegach pod Wieliczką. Bezpośredni kontakt pielgrzymów z lokalną społecznością w poszczególnych diecezjach zaowocuje wzbogaceniem wiedzy o współczesnym świecie i roli, jaką odgrywa w nim Kościół.

Z perspektywy ostatnich przygotowań staje się jasne, iż wielu uczestników Dni w Diecezjach może nie zjawić się na krakowskim spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Obawy młodych potęgowane są lękami ich rodziców. Wielu z nich nie zezwala swoim pociechom na wyjazd z uwagi na niestabilną sytuację na świecie i strach przed międzynarodowym terroryzmem. Dla tych młodych ludzi i ich rodzin Dni w Diecezjach będą najważniejszym momentem lipcowego święta.

Koordynatorzy we wszystkich polskich diecezjach od wielu miesięcy pracują nad ciekawym i jednoczącym lokalną społeczność planem wydarzeń. Poza wspólną modlitwą oraz zamkniętymi spotkaniami tematycznymi, księża w większości diecezji szykują spotkania otwarte, często w przestrzeniach zielonych, połączone z muzyką, sportem i turystyką. Pielgrzymów z najodleglejszych zakątków globu czeka szereg atrakcji, w których wziąć udział mogą także młodzi z całej Polski. Do 20 czerwca można się zarejestrować, by wziąć udział w programie przygotowanym np. przez Częstochowę – pełnym warsztatów, wycieczek i zawodów sportowych. We wszystkich imprezach otwartych będzie można uczestniczyć bez rejestracji, wystarczy śledzić plan wydarzeń na stronach dedykowanych Dniom w Diecezjach albo skorzystać z kalendarium dostępnego na Ecclesia.pl i w aplikacji EcclesiaApp.

Na samą myśl, że polskie miasta i miasteczka przyjmą gości z krajów tak egzotycznych jak Wietnam, Liban, Angola, Bahrajn czy Papua Nowa Gwinea, budzi się wyobraźnia. Światowe Dni Młodzieży, zapoczątkowane przez Jana Pawła II, dały impuls do prawdziwie międzynarodowych spotkań, które mogą stać się szansą na poszerzenie horyzontów wiary i wiedzy o świecie. „Mogą”, gdyż ich potencjał zależy wyłącznie od indywidualnego podejścia nas – gospodarzy tegorocznego święta. Kiedy znów będziemy mieli okazję do pokazania tak wielkiej rzeszy obcokrajowców kulturowego i duchowego bogactwa Polski? Kiedy znów będziemy mogli dowiedzieć się, czym są wiara i religia w najdalej od nas położonych krajach? Jak wygląda chrześcijaństwo na świecie? Najlepiej przekonamy się o tym biorąc aktywny udział w Dniach w Diecezjach.

Czytaj dalej

ŚDM

Zakochaj się we własnym życiu!

„Bądźcie szczęśliwi i radośni. To obowiązek tych, którzy idą za Jezusem” – przekazał Ojciec Święty młodym, zebranym pod oknem papieskim, w środę 27 lipca. Dobry humor obowiązkiem chrześcijanina?

ŚDM

Kraków już za dwa dni!

Według oficjalnych danych, które widnieją na stronie ŚDM w Krakowie, do stolicy małopolski przybędzie trochę ponad 350 tys. pielgrzymów ze 187 krajów. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy, zaraz za nimi plasują się Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

ŚDM

"Mercy Fest" - Wrocław przywitał pielgrzymów

„Do you believe in God?!” – rapował dziś ze sceny ks. Jakub Bartczak. Tłum młodych ludzi z najdalszych zakątków świata odpowiadał gromko: „Yes I do!!!”. Takiej ilości pozytywnej energii Wrocław nie doświadczył nawet w trakcie Euro 2012.