Komentarz

Katarzyna Chęcińska
2016-06-05

W oczekiwaniu na nowego nuncjusza

Pod koniec maja archidiecezja warszawska poinformowała na Twitterze o zmianie na stanowisku nuncjusza apostolskiego w Polsce. Pełniący tę funkcję przez sześć lat arcybiskup Celestino Migliore został przeniesiony na placówkę w Moskwie. Do dzisiaj nie znamy jego następcy. Posunięcie papieża Franciszka budzi emocje, szczególnie że włoski nuncjusz był mocno zaangażowany w sprawy polskiego Kościoła, a także w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Arcybiskup Celestino Migliore został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku. Zastąpił na tym urzędzie arcybiskupa Józefa Kowalczyka, który sprawował funkcję papieskiego przedstawiciela przez 21 lat. Jako papieski legat Migliore bacznie przyglądał się współczesnym wyzwaniom Kościoła w Polsce. Zabierał głos, gdy było to konieczne, czyli w momentach, w których biskupi zdawali się zapominać o swojej roli. Upominał, wpływał, aktywnie kształtował polski Kościół. Ostatnią jego interwencją, było poinformowanie papieża o zamiarze wzięcia udziału w uroczystościach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski arcybiskupa Juliusza Paetza, na którym ciążą oskarżenia o molestowanie seksualne poznańskich kleryków. Papież w specjalnym liście pouczył arcybiskupa o niestosowności takich planów.

Arcybiskup Migliore posiada bogate dyplomatyczne doświadczenie. Przez osiem lat, z inicjatywy Jana Pawła II, pełnił funkcję Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pracował m.in. w Angoli, USA, Egipcie i przy Radzie Europy w Strasburgu. Dla Polski decyzja o zmianie nuncjusza wydaje się być niekorzystna. Tracimy zaprawionego w bojach i doskonale znającego specyfikę polskiego Kościoła papieskiego wysłannika.

Czy papież zapowiada w ten sposób zmianę dotychczasowego kursu? Czy może decyzja ta niewiele ma wspólnego z Polską, a to w Rosji Franciszek potrzebuje sprawnej dyplomacji arcybiskupa Migliorego? Domysły rozwieją się zapewne, gdy poznamy nazwisko nowego nuncjusza.

Tymczasem arcybiskup Migliore w rozmowie z KAI poinformował, iż już szykuje się do nauki cyrylicy (w języku polskim duchowny mówi biegle) i że za naszym krajem będzie tęsknić: „Okres tu spędzony był dla mnie bardzo szczęśliwy i owocny. (…) Od samego początku czułem się tu jak u siebie”.

Czytaj dalej

Komentarz

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce

Nowy przedstawiciel Franciszka w Polsce pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego m.in. w Rwandzie, Tajlandii, Singapurze, Kambodży, Indiach i Nepalu.

Komentarz

O kościele, którym warto się zarazić

Ci, dla których Światowe Dni Młodzieży były świętem, przeżyli wspaniałą duchową i poznawczą ucztę. Ci natomiast, którzy widzieli w tysiącach pielgrzymów jedynie niedogodność logistyczną i akustyczną (hałaśliwe śpiewy pod oknami), przez ponad tydzień nie mogli ukryć irytacji. Kościół, który porywa i drażni jednocześnie, to Kościół, który działa.

Komentarz

O trudnych powrotach

W autokarze do Wrocławia prawie sami pielgrzymi, głównie z Polski. Wszystkie miejsca zajęte, luk bagażowy pęka w szwach. Obok zwyczajowych walizek i toreb podróżnych, piętrzą się potężne plecaki, karimaty, namioty, wielkie worki z częściowo tylko zjedzonym prowiantem, instrumenty i flagi.