Kultura

Anna Zaorska
2016-04-07

Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Rok 2016 obfituje w ważne dla naszego kraju wydarzenia. Wrocław został mianowany Europejską Stolicą Kultury, Kraków jest gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, w Warszawie odbędzie się najbliższy szczyt NATO, a w Gnieźnie i Poznaniu od 14 do 16 kwietnia obchodzić będziemy 1050. Rocznicę Chrztu Polski. Według historyków Mieszko I przyjął chrzest właśnie 14 kwietnia 966 r.

W zaplanowanie trzydniowego jubileuszu zaangażowały się władze kościelne i lokalne. Przygotowania zaczęto z dużym wyprzedzeniem. Już w kwietniu 2012 r. odbyło się spotkanie założycielskie komitetu organizacyjnego ds. obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski, które poprowadził abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podkreślił wtedy religijny i polityczny wymiar decyzji księcia z dynastii Piastów. Komitet zapowiedział ciekawy i uroczysty jubileusz. Organizatorzy święta bardzo liczyli na obecność w Poznaniu papieża Franciszka. Przyjazd Ojca Świętego na same uroczystości okazał się niemożliwy, ale niewykluczone, że stolica wielkopolski zostanie włączona w plany lipcowej podróży apostolskiej papieża do Polski.

Plan uroczystych wydarzeń skupia się wokół katedry gnieźnieńskiej i poznańskiej fary. Obchody rozpoczyna Konferencja Episkopatu Polski w Gnieźnie oraz uroczysta Eucharystia w katedrze gnieźnieńskiej 14.04.2016. W czwartkowy wieczór, a także w piątek, będzie miało miejsce czuwanie modlitewne w poznańskiej farze przy Obrazie Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej. W południe w piątek 15.04 odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, których punktem centralnym będzie orędzie prezydenta RP (Międzynarodowe Targi Poznańskie, Sala Ziemi). Po obradach, o 15:45 ruszy uroczysta procesja z fary do katedry. O godzinie 17 w katedrze poznańskiej będzie miała miejsce Eucharystia pod przewodnictwem legata papieskiego, kard. Pietro Parolina. Homilię wygłosi abp Gądecki. Po mszy św. prezydent RP złoży kwiaty na grobie Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Wydarzenia wieńczące jubileusz będą miały miejsce w sobotę 16.04 na Stadionie INEA w Poznaniu. Zgromadzeni wezmą udział w Eucharystii, w trakcie której odbędzie się chrzest dorosłych. Myśl przewodnią spotkania stanowić będą słowa: „Gdzie chrzest, tam nadzieja“. Z okazji rocznicy Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował spektakl muzyczny „Jesus Christ Superstar“. Przedstawienie będzie ostatnim punktem oficjalnych obchodów.

Z okazji okrągłego jubileuszu powstał serwis internetowy www.Chrzest966.pl, na którym znaleźć można informacje o uroczystościach w Gnieźnie i Poznaniu, a także – w dziale wydarzenia – aktualności o koncertach, wystawach i wykładach związanych z rocznicą, które mają miejsce w całym kraju. Projekt ten objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.

Czytaj dalej

Kultura

„Kwiat wiśni i czerwona fasola” - o tym, jak smakują dorayaki i dobre życie

Film, będący adaptacją bestsellerowej japońskiej powieści Duriana Sukegawy, nakreśla historię trójki bohaterów: mężczyzny, który zarabia na życie, smażąc popularne w Japonii dorayaki, młodej, wrażliwej dziewczyny i starszej kobiety, która niesie z sobą balast choroby i, związanego z nią, społecznego wykluczenia.

Kultura

Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Plan uroczystych wydarzeń skupia się wokół katedry gnieźnieńskiej i poznańskiej fary. Obchody rozpoczyna Konferencja Episkopatu Polski w Gnieźnie oraz uroczysta Eucharystia w katedrze gnieźnieńskiej 14.04.2016.

Kultura

Wrocław oddaje hołd kardynałowi Kominkowi

W powojennej Polsce, w której pamięć o barbarzyńskich czynach i niewyobrażalnym cierpieniu nieubłaganie towarzyszyła codzienności, myśl o pojednaniu w imię chrześcijańskiego przebaczenia była czymś rzadkim i, dla wielu, niepojętym.