Pielgrzymka

Bartosz Santorski
2016-06-10

Pielgrzymka Ojca Świętego do Polski

Papież Franciszek przyjeżdża do Polski na organizowane w Krakowie i Brzegach Światowe Dni Młodzieży. Przybywa jednak nie tylko po to, by spotkać się z młodzieżą z całego świata. Program wizyty Franciszka w Polsce obejmuje kilka ważnych punktów, dzięki którym jego apostolska podróż nabierze także innego, symbolicznego wymiaru.

Papież zostanie przywitany na lotnisku w Balicach w środę 27 lipca o godzinie 16. Już godzinę później pojawi się na Wawelu, gdzie spotka się z krakowskimi włodarzami i korpusem dyplomatycznym. W katedrze wawelskiej przywitają go polscy biskupi. Po modlitwie przy konfesji św. Stanisława zaplanowane jest przemówienie Ojca Świętego. Można się spodziewać bezpośredniego komentarza papieża do sytuacji Kościoła w Polsce, gdyż w dotychczasowych spotkaniach z episkopatami innych krajów nie unikał on tematów trudnych i wzbudzających kontrowersje. Jeżeli mają zostać poruszone problemy polskiego Kościoła i jego duszpasterzy, będzie to miało miejsce raczej w początkowej fazie wizyty, niż później, podczas spotkań z międzynarodowymi pielgrzymami. W środowy wieczór Ojciec Święty pokaże się w oknie na Franciszkańskiej 3, które pamięta słynne już, nieformalne dialogi Jana Pawła II ze zgromadzonymi pod kurią młodymi ludźmi.

We czwartek 28 lipca papież pojawi się na Jasnej Górze, gdzie pomodli się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, a o 10:30 odprawi uroczystą Mszę Świętą z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Po mszy Franciszek powróci do Krakowa, by o godzinie 17, w symbolicznej ceremonii przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich, otrzymać klucze do miasta. Następnie będzie miał okazję zobaczyć Kraków z, codziennej dla jego mieszkańców, perspektywy komunikacji miejskiej. Papież przejedzie na Błonia tramwajem, w którym towarzyszyć mu będzie niepełnosprawna młodzież. Na Błoniach przesiądzie się w papamobile, by przejechać między zgromadzonymi wiernymi. Na 17:30 zaplanowana jest najliczniejsza ceremonia powitania Ojca Świętego. Wieczorem, po kolacji, papież znów ukaże się w Oknie Papieskim krakowskiej kurii.

W piątek 29 lipca Franciszek uda się do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Poranek rozpocznie się spotkaniem z 15 ocalałymi z obozu. Moment ten z pewnością trwale zapisze się w historii, gdyż z każdym kolejnym rokiem ubywa naocznych świadków Zagłady. Papież pomodli się także w celi męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego – 75. rocznica jego śmierci przypada właśnie w 2016 roku. Franciszek zwiedzi również obóz Birkenau i spotka się z 25 Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Tego samego dnia papież odwiedzi także Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w krakowskim Prokocimiu, gdzie będą na niego czekały chore dzieci i ich rodzice. Papież pomodli się w szpitalnej kaplicy. Na 18 zaplanowano Drogę Krzyżową na krakowskich Błoniach z udziałem pielgrzymów przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Wieczorem, tradycyjnie, papież pozdrowi zebranych pod Oknem Papieskim na Franciszkańskiej 3.

Na sobotę 30 lipca przewidziano wizytę Ojca Świętego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Papież pomodli się przed grobem św. Faustyny Kowalskiej, przejdzie przez Bramę Miłosierdzia i odprawi Liturgię Pojednania. Franciszek udzieli spowiedzi pięciu młodym ludziom w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim. O 10:30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II będzie miała miejsce Msza Święta dla kapłanów, zakonnic i zakonników, a także osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. Przed świątynią będzie można uczestniczyć we mszy za pośrednictwem telebimów. Na godzinę 13 przewidziano obiad z 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów, w tym z Polski. Pod wieczór, koło godziny 19, papież pojawi się na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie odbędzie się czuwanie z młodzieżą.

W niedzielę będzie miała miejsce największa Msza Święta z udziałem Franciszka i przybyłych z całego świata pielgrzymów. Msza Posłania w Brzegach zacznie się o 10 i zakończy oficjalne obchody Światowych Dni Młodzieży 2016. Na koniec Ojciec Święty ogłosi czas i miejsce kolejnego spotkania z młodymi. By podziękować tysiącom młodych ludzi zaangażowanych w organizację ŚDM, papież spotka się z wolontariuszami na krakowskiej Tauron Arenie o godzinie 17. Pożegnanie Ojca Świętego na lotnisku w Balicach odbędzie się godzinę później.

Wiecej artykułów
w tej kategorii
Miłość i otwartość
Katarzyna Chęcińska
Nie tylko pieszo
Katarzyna Chęcińska
Ecclesia
Dopisz się do newslettera
zapisz się

Czytaj dalej

Pielgrzymka

Miłość i otwartość

Pielgrzymka Ojca Świętego do Polski przebiega pod znakiem miłości i otwartości na bliźniego. W wielu miejscach, w homiliach i krótkich wypowiedziach, papież podkreśla miłosierne oblicze Boga oraz potrzebę pielęgnowania tego oblicza we własnych poczynaniach.

Pielgrzymka

Kazanie papieża Franciszka na Jasnej Górze

Piccolo, vicino, concreto – Bóg jest „mały, bliski, konkretny”, mówił papież Franciszek na Jasnej Górze, w trakcie uroczystej Mszy Świętej z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Na dzisiejsze czytanie wybrano fragment Ewangelii św. Jana, w którym Chrystus przemienia wodę w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej.

Pielgrzymka

Świat pielgrzymuje

Świadomość, iż w każdej chwili, pod każdą szerokością geograficzną ludzie podporządkowują swoje życie wędrówce ku świętości, by z niej zaczerpnąć – bądź w nią uwierzyć – otwiera oczy na jednoczący nas zew dobrego życia, który wyrasta ponad prostą wolę przetrwania.