Pielgrzymka

Katarzyna Chęcińska
2016-06-12

Nie tylko pieszo

Pielgrzymować można na różne sposoby. Jeżeli chcesz połączyć wiarę ze swoją pasją, sprawdź, co szykują dla Ciebie różne duszpasterstwa. Może w tym roku weźmiesz udział w czymś zupełnie nowym?

Warszawska Pielgrzymka Rowerowa to stołeczna inicjatywa, której gorąco kibicuje arcybiskup Kazimierz Nycz. W 2013 roku kardynał dołączył nawet do rowerzystów i przejechał z nimi 12 km odcinek na trasie do Częstochowy. Z roku na rok chętnych do rowerowego pielgrzymowania przybywa: początki to kilkadziesiąt osób w drodze do Jasnej Góry, a zeszłoroczna grupa na tej samej trasie liczyła 250 pielgrzymów! Rowerzyści pielgrzymują nie tylko do Częstochowy, mają już za sobą wyjazdy m.in. do Lwowa, Wilna, Loreto, Lourdes i Rzymu. W tym roku Warszawska Pielgrzymka Rowerowa wybierze się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (25-31 lipca), na Jasną Górę (10-14 sierpnia) oraz do Fatimy i Santiago de Compostela (15-27 września). Zapisów można dokonywać na stronie www.pielgrzymkirowerowe.com.pl.

Inną ciekawą alternatywą są pielgrzymki dla biegaczy. Organizatorem są przeważnie poszczególne diecezje albo kluby biegowe. Najdłuższą tradycję pielgrzymowania w biegu ma Bytów. Co roku z parafii św. Filipa Neri do Częstochowy wyrusza pielgrzymka maratończyków, którzy mają do pokonania ok. 500 km. Zawsze biegną w jednej, wybranej intencji. Pielgrzymka w 2015 r. liczyła 20 osób, które stawiły czoła swoim słabościom w intencji rodziny. Ks. Krzysztof Szary, proboszcz parafii w Bytowie, propaguje łączenie życia duchowego z ruchem na świeżym powietrzu. Tegoroczna pielgrzymka biegowa potrwa od 3 do 7 lipca. By dołączyć do pielgrzymów najlepiej skontaktować się ze Stowarzyszeniem „Nazaret” (www.nazaret.pl).

Dystans 500 km nie jest dla wszystkich – diecezje i kluby biegaczy organizują dużo krótsze dystanse, tak by każdy mógł sprawdzić swoje siły w tej wyjątkowo wymagającej formie pielgrzymowania. Regularnie biegają do sanktuariów diecezje Radomska, Rzeszowska i Poznańska. Organizowane są także podobne wydarzenia na krótkich dystansach, takie jak opolskie biegi na górę św. Anny, gdzie pobiec można nawet na dystansie 300 m.

Pielgrzymki motocyklowe to jeszcze inna forma podążania do świętych miejsc. Najbliższa duża pielgrzymka na motorach rusza 18 czerwca z Krakowa do Rzymu. Za inicjatywą stoi pomysł, by iskrę Bożego Miłosierdzia z łagiewnickiego sanktuarium zawieźć Ojcu Świętemu w Rzymie, poprzedzając jego lipcową wizytę w Polsce. Więcej informacji na stronie www.rajd.krakow2016.com. Motocykliści pielgrzymują regularnie do Ostrej Bramy w Wilnie. Od 2008 r. organizowana jest tzw. „Moto-Ostrobramska”, w której biorą udział dziesiątki motocyklistów z całego kraju. W tym roku zainteresowanie pielgrzymką przerosło najśmielsze oczekiwania: zgłosiło się ponad 200 uczestników! Pielgrzymkę zaplanowano na weekend 18-19 czerwca. Zapisy są już zamknięte, ale warto pamiętać o „Moto-Ostrobramskiej” w przyszłym roku (www.ostrabrama.pl).

Dla tych, którzy wciąż pozostają nieprzekonani do naszych alternatywnych propozycji, przeznaczyliśmy na koniec przedsięwzięcie najbardziej chyba nietypowe: pielgrzymka na rolkach! Na stronie www.rolkowa.pl znajdziecie garść informacji o tym, na czym polega rolkowa pielgrzymka, i jak do niej dołączyć. Organizatorem pielgrzymek na rolkach jest Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie. W 2015 roku w warszawskiej inicjatywie wzięło udział ponad 100 osób! Pielgrzymowanie na rolkach i hulajnogach (!) propaguje także Archidiecezja Katowicka – w tym roku zaplanowano specjalne edycje powiązane z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. Więcej na stronie: www.mlodzidlamlodych.pl.


Wiecej artykułów
w tej kategorii
Miłość i otwartość
Katarzyna Chęcińska
Nie tylko pieszo
Katarzyna Chęcińska
Ecclesia
Dopisz się do newslettera
zapisz się

Czytaj dalej

Pielgrzymka

Miłość i otwartość

Pielgrzymka Ojca Świętego do Polski przebiega pod znakiem miłości i otwartości na bliźniego. W wielu miejscach, w homiliach i krótkich wypowiedziach, papież podkreśla miłosierne oblicze Boga oraz potrzebę pielęgnowania tego oblicza we własnych poczynaniach.

Pielgrzymka

Kazanie papieża Franciszka na Jasnej Górze

Piccolo, vicino, concreto – Bóg jest „mały, bliski, konkretny”, mówił papież Franciszek na Jasnej Górze, w trakcie uroczystej Mszy Świętej z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Na dzisiejsze czytanie wybrano fragment Ewangelii św. Jana, w którym Chrystus przemienia wodę w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej.

Pielgrzymka

Świat pielgrzymuje

Świadomość, iż w każdej chwili, pod każdą szerokością geograficzną ludzie podporządkowują swoje życie wędrówce ku świętości, by z niej zaczerpnąć – bądź w nią uwierzyć – otwiera oczy na jednoczący nas zew dobrego życia, który wyrasta ponad prostą wolę przetrwania.